ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Brydż - zasady gry

Zasady gry w brydża - strona 3/4

   Rozgrywającym jest ten z partnerów strony rozgrywającej, który w czasie licytacji pierwszy zgłosił kolor, w którym gra się odbywa.
Pierwsze zagranie, wyłożenie pierwszej karty wykonuje przeciwnik siedzący po lewej stronie rozgrywającego.
Po pierwszym wyjściu partner rozgrywającego odkrywa swoje karty i wykłada ja na stół (te karty nazywamy dziadkiem), tymi kartami dysponuje rozgrywający.
Po zebraniu wszystkich 13 lew zapisuje się na kartce wyniki z rozdania.

Zapis prowadzi się w dwu kolumnach (MY i ONI). Pod kreską zapisuje się punkty za lewy zapowiedziane kontraktem oraz premię za wygranego robra. Inne punkty zapisujemy nad kreską.
Za każdą lewę zadeklarowaną w kolorze trefl lub karo: 20 punktów;
za każdą lewę zadeklarowaną w kolorze kier lub pik: 30 punktów;
za pierwszą lewę zadeklarowaną bez atu: 40 punktów;
za druga i każdą następna lewę zadeklarowana bez atu: 30 punktów.

Robra wygrywa strona, która uzyskała dwie dograne. aby osiągnąć dograną, trzeba pod kreską zapisać co najmniej 100 punktów (obojętnie czy te punkty zostaną zapisane za 1 czy w sumie kilka kolejnych kontraktów). Zrobienie dogranej zaznacza się przez podkreślenie zapisów przeciwników, ewentualną część punktów do dogranej; grę o dograna obie strony musza zaczynać od zera. Strona która uzyskała jedną dograną jest po "partii". Strona, która nie uzyskała jeszcze dogranej, jest przed "partią".
Premie za nadróbki, wpadki, kontry, rekontry, szlemiki i szlemy (zalicytowanie i wzięcie 12 lub 13 lew) oraz korony i koronki piszemy pod kreską. Po zakończeniu robra (osiągnięciu jednej dogranej przez jedną z par) następuje rozliczenie. Polega ono na zsumowaniu wszystkich zapisów każdej strony (zarówno pod jak i nad kreską).
Różnica tych sum podzielona przez 100 (zaokrąglone do całości) jest ilością punktów wygranych lub przegranych w robrze. każdy z partnerów wygrywa daną ilość punktów od jednego z kontrpartnerów.

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

 

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.