ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Halówka / Futsal / Piłka halowa - zasady gry

Zasady gry w halówkę - strona 1/3

   Futsal – (w Polsce znany bardziej jako halowa piłki nożnej pięcioosobowa lub też mówiąc potocznie „halówka”). Jest to zespołowa gra sportowa, odmiana piłki nożnej rozgrywanej na hali sportowej. Nazwa tej dyscypliny wywodzi się z języka portugalskiego futebol de salão oraz hiszpańskiego fútbol sala lub fútbol de salón, co tłumacząc oznacza halowa piłka nożna.

Historia

Za twórcę tej dyscypliny sportu uważa się Juana Carlosa Cerianiego, który był autorem pierwszego pokazu pięcioosobowej odmiany piłki nożnej latem 1930 roku w Montevideo. Pierwotnie ta odmiana futbolu była przeznaczona dla dzieci i młodzieży, ponieważ rozmiary boiska do gry były dostosowywane do ich możliwości oraz potrzeb. Była ona przewidziana do gry zarówno na hali jak i na zewnątrz. W podobnym czasie w brazylijskim São Paulo powstała podobna odmiana piłki nożnej (mecze odbywały się na boiskach do koszykówki, bez używania band). Ta odmiana piłki nożnej bardzo szybko zyskała dużą popularność w Ameryce Południowej i już w 1958 roku Brazylijska Konfederacja Sportu jako pierwsza spisała przepisy futsalu. Pierwszą oficjalną imprezą rangi międzynarodowej stał się Puchar Ameryki Południowej (rozgrywany w 1965 roku), w którym zwyciężył Paragwaj. W roku 1988 FIFA włączyła do swoich kompetencji jako nową dyscyplinę halową piłkę nożną i spisała jej zasady. Pierwsze Mistrzostwa Świata w Halowej Piłce Nożnej odbyły się w roku 1989 w holenderskim Rotterdamie i zakończyły się zwycięstwem Brazylii. Od roku 1996 oficjalna nazwa halowej odmiany piłki nożnej to Futsal. W roku 2002 utworzono Światowy Związek Futsalu, który działa niezależnie od FIFA.

Przepisy dotyczące boiska:

• Wymiary boiska - pole do gry musi mieć kształt prostokąta (długość minimum 25 m, maksimum 42 m, szerokość boiska minimum 15 m, maksimum 25 m). W przypadku zawodów międzynarodowych (długość minimum 38 m, maksimum 42 m, szerokość minimum 18 m, maksimum 25 m).

• Pole do gry oznaczone jest liniami, dłuższe linie nazywają się liniami bocznymi, a krótsze liniami bramkowymi. Wszystkie linie mają grubość 8 cm. Pole do gry podzielone jest na dwie równe połowy linią środkową. Punkt środkowy oznaczony jest w połowie linii środkowej i od niego wyznaczony jest okrąg o promieniu 3 metry. Pole karne wyznaczone jest w następujący sposób: patrząc od zewnątrz krawędzi słupków bramki należy zakreślić łuki. Łuki muszą mieć promień 6 m, mało tego muszą łączyć się z liną bramkową pod kontem 90 stopni. Muszą być one także podłączone linią równoległą do linii bramkowej, która winna mieć długość 3,16 m. Punkt karny znajduje się w odległości 6 m od środka linii bramkowej, natomiast drugi punkt karny wyznaczony jest w odległości 10 m od tegoż środka. Łuk pola rożnego wyznacza się w każdym narożniku łukiem od strony wewnętrznej pola gry o promieniu 25 cm.

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

 















 

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.