ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Backgammon - zasady gry

Zasady gry w backgammon - strona 1/2

Backgammon (znana również pod nazwą tryktrak) – nazwa backgammon pochodzi z języka angielskiego (z języka francuskiego tric-trac). Jest to gra planszowa, przeznaczona dla dwóch graczy. Polega ona na przesuwaniu pionków zgodnie z liczbą wyrzuconych oczek na planszy złożonej z 24 pól. Zwycięzcą zostaje osoba, która jako pierwsza usunie wszystkie swoje pionki z planszy. Jest to gra logiczna (strategiczna), która nie dość, że rozluźnia i daje rozrywkę, to dodatkowo wyostrza zmysły, zmusza zawodników do logicznego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji.

Rys historyczny

Gra backgammon jest jedną z najstarszych gier planszowych, jakie występują na świecie. Historia jej powstania sięga starożytnych krajów: Egiptu, Mezopotamii, Grecji oraz Rzymu. Z wielu źródeł można się dowiedzieć o jej powstaniu. Jedno z nich mówi, że gra powstała 5 tysięcy lat temu, inne znowu, że powstała ona w starożytnych Chinach, czy też Indiach. Niektóre źródła podają, że gra ta powstała dzięki Palamedesowi, który ją miał podobno wymyślić podczas oblężenia Troi. Kolejne źródła podają, że tysiące lat po Egipcjanach, gra podobna do tryktraka była bardzo popularna w Grecji i to z jej zasad został utworzony został dzisiejszy backgammon.

Sprzęt do gry

Plansza – składa się ona z czterech części, z których każda ma narysowane po 6 pól o kształcie trójkątów. Po obu stronach planszy są linie, które wyznaczają 12 podłużnych pól. Przestrzeń pomiędzy liniami w pionie to tzw. banda, a przestrzeń pozioma, to tzw. dwór.
Pionki – do gry potrzebnych jest 15 pionków białych i 15 pionków czarnych (lub czerwonych).
2 kostki do gry

Zasady gry

Cel gry: celem w grze jest umieszczenie wszystkich swoich pionków w swojej bazie oraz zdjęcie ich z planszy. Zwycięża zawodnik, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich pionków. W grę może grać dwóch zawodników, z których każdy na początku otrzymuje 15 jednokolorowych pionków. Do gry wykorzystuje się planszę podzieloną na 24 trójkątne pola. Pola te podzielone są na cztery części: dom czerwonych, podwórze, podwórze, dom białych. Pas, który dzieli planszę na połowy nazywa się bandą.

Rozpoczęcie gry: gra rozpoczyna się od odpowiedniego ułożenia pionków na planszy. Jeden zawodnik będzie przesuwał swoje pionki zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a jego przeciwnik w stronę przeciwną. Na początku zawodnicy rzucają jedną kostką, a ten, który wyrzuci wyższa liczbę oczek, zaczyna rozgrywkę. Następnie rzuca on dwiema kostkami i przesuwa swoje pionki o odpowiednią ilość pól.
 

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

  

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.