Baseball – zasady gry

Gra ta polega na zdobywaniu punktów i przeszkadzaniu w ich zdobywaniu drużynie przeciwnej. Drużyny na przemian pełnią dane rola. Jedna z nich atakuje i próbuje zdobyć punkty, a druga usiłuje w tym przeszkodzić. Następnie następuje zamiana ról.

Boisko
Mecz rozgrywany jest na boisku, którego kształt przypomina ćwiartka koła. Można wyróżnić dwa obszary. Pierwszy z nich jest bliżej środka ćwiartki koła i pokryty jest piaskiem. Obszar ten ograniczony jest polem w kształcie kwadratu, którego bok wynosi 27,43 metra. NA czterech wierzchołkach znajdują się bazy. Baza domowa jest jednocześnie bazą czwartą. Kolejność baz idzie po kolei w stronę prawą. Za bazą domową znajduje się stanowisko łapacza, a w kole w środku kwadratu koło pitchera – zawodnika, który rzuca piłkę. Drugą część boiska tworzy pole zewnętrzne, które pokryte jest trawą.

Drużyna uderzająca
Drużyna ta na boisku musi mieć co najmniej jednego zawodnika, maksymalnie może ich być 4. Zawodnik staje pryz bazie domowej i uderzając kijem próbuję trafić w piłkę. Jeżeli zawodnik trafi w piłkę rzuconą przez pitchera, to zostawiając kij biegnie, aby zdobyć bazę. Może to być pierwsza baza lub w miarę możliwości kolejne. Zdobycie bazy następuję w chwili, gdy zawodnika dotknie bazy jakąkolwiek częścią ciała, zanim dotknie go zawodnik broniący bazę drużyny przeciwnej, któremu piłka została odrzucona. Zawodnik jest zbity, gdy nie zdobędzie bazy lub gdy nie uda mu się trafić w piłkę w trzech próbach. Cztery błędy pitchera powodują przesunięcie pałkarza na pierwszą bazę. Gdy ta jest zajęta, to zawodnik ją zajmujący przesuwa się na kolejną bazę. Zawodnik na innej bazie niż pierwsza może być zbity tylko wtedy, gdy zbity zostanie zawodnik próbujący zdobyć bazę pierwszą. Uderzenie poza boisko (home run) powoduje, że pałkarz zdobywa wszystkie bazy bez możliwości zbicia go. Punkty w tym momencie zdobywają zawodnicy, którzy stoją na pozostałych bazach. Każdy zawodnik drużyny atakującej uderza raz w danej kolejce. Kolejność jest ustalona wcześniej.

Drużyna w polu
Zespól ten składa się z pitchera, łapacza, 4 zawodników w polu, którzy stoją na 3 poszczególnych bazach, a jeden z nich wspomaga ich oraz trzech zawodników z poza pola, którzy łapią piłki dalekie na polu pokrytym murawą.

Punktacja
Normalny mecz baseballowy składa się z 9 inningów. Jeden inning składa się z 2 ataków: po jednym każdej drużyny. Nie przewiduje się remisów, dlatego w wypadku takiej samej liczby punktów dodaje się kolejne inningi. Gra trwa wtedy tak długo, aż jedna z drużyn nie osiągnie przewagi. Punkt przyznawany jest za zdobytą bazę. Zazwyczaj w meczu pada około 10 punktów dla każdej z drużyn. SA jednak mecze, w których pada 1 lub 2 punkty.

Trenerzy i sędziowie
Każda drużyna ma swojego głównego trenera, czyli managera. Dba on o strategię gry, ustalanie pozycji i kolejności uderzających. Pomagają mu asystenci, którzy dbają o dane elementy gry i grupy zawodników. Stanowiska trenerskie znajdują się na obrzeżu boiska. Trenerzy mogą doradzać w czasie gry.
Grę nadzorują sędziowie. Przynajmniej jeden zajmuje stanowisko za zawodnikiem łapiącym piłki. Decyduje on o prawidłowości rzutów. W ligach zawodowych na każdej bazie znajduje się sędzia, który decyduje, czy baza została zdobyta czy zawodnik został zbity. Osobny arbiter zajmuje się zliczaniem punktów.