Limit Texas Holdem na Krótkim stole – zasady gry

Limit Texas Hold’em na Krótkim Stole

   Jeżeli odmiana pokera, w którą grasz jest limit hold’em zapewne często spotykasz się z sytuacją, w której masz na przeciwko 4 lub 5 przeciwników. W kasynach nie zawsze jest odpowiednia ilość osób do grania, a pokoje online mają duży wybór krótkich, sześcioosobowych stołów. Czy stoły “short-handed” są dla Ciebie odpowiednie, jak powinieneś dostosować swoją strategię do takowej sytuacji?

   Jeżeli jesteś graczem preferującym hold’em i w dodatku agresję, krótkie stoły są dla Ciebie idealne. W porównaniu do full ringów blindy dochodzą do Ciebie dwa razy szybciej i selekcja rąk startowych Twoich przeciwników znacznie się poszerza. W związku z czym i Twoje ręce, nie zawsze premium, nabierają większej wartości. Więcej puli oznacza więcej akcji a co za tym idzie zwiększenie profitów. Układy, które na pełnym stoliku byłbyś w stanie spasować, na krótkim stole często przebijesz. Jeśli Twoja strategia opiera się na czekaniu na premium hands, to krótkie stoły zdecydowanie odpadają.

  Więc jaka powinna być Twoja strategia w limit hold’em na krótkim stole? Tak jak w każdej odmianie pokera, agresja jest kluczem do zwycięstwa. Jeżeli decydujesz się zagrać jakąś rękę, graj ją mocno. Przeciwnik czeka, Ty stawiasz, przeciwnik stawia, Ty przebijasz. Twoim celem przed flopem jest doprowadzenie do gry jeden na jeden. Jeżeli pokażesz słabość i nie będziesz bronił swoich ciemnych, Twoi przeciwnicy to wykorzystają a w grze, w której ciemne dochodzą do Ciebie dwa razy szybciej, może okazać się to dla Ciebie zgubne.

   Wysokie ręce startowe i pary mają olbrzymią moc na krótkim stole. Na full ringach Twoi przeciwnicy często nie trafiają flopów, więc na short handed trafią go odpowiednio mniej razy. Jeżeli na przykład dostajesz 5c 5d na pozycji UTG na 5-osobowym stole, podbijasz. Ponieważ w grze jest tylko 5 zawodników, nawet jeśli sprawdzi Cię dwóch statystycznie jednym z nich będzie gracz z małej lub dużej ciemnej więc masz nad nim pozycję. Flop wychodzi Qd Tc 6s i w tym momencie… stawiasz. Jest duże prawdopodobieństwo, że Twoi przeciwnicy nic nie trafili i wygrasz pulę właśnie tym biciem. Ale nawet jeśli mają oni 7c 7d lub As 6d, po Twoim becie kontynuacyjnym powinni się zrzucić.

   Niskie karty w kolorze jak 5c 6c nie mają takiej mocy na krótkim stole jak na pełnym. Nawet jeśli trafisz flopa nie będzie to na tyle często, żeby inwestycja Ci się zwróciła. Jednak jeżeli Twoi przeciwnicy okazują słabość, a Ty masz nad nimi pozycję powinieneś bić bez względu na swoje karty, agresja to podstawa.