ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Badminton - zasady gry

Zasady gry w badmintona - strona 1/2

   Gra sportowa o korzeniach z przed 2000 lat, wywodząca się ze starożytnych Indii. W Europie gra zaprezentowana przez Anglików w 1872 roku.

Boisko
Pole do gry czyli boisko jest w kształcie prostokąta o wymiarach 13,40 na 6,10 metra. Linie wyznaczające boisko są szerokości 4 centymetrów i koloru białego lub żółtego.
Przez środek boiska przebiega siatka zawieszona na słupkach (znajdujących się poza obszarem pola do gry). Słupki maja wysokość 155 centymetrów.
Siatka o wymiarach 76 cm (szerokość) na 610 cm (długość) wykonana z ciemnego sznurka z oczkami (1,5 do 2 cm) górny brzeg ma obszyty białą taśemką.
Siatka wisi na wysokości 153 centymetrów (górny brzeg siatki obszyty tasiemką znajduje się na takiej wysokości).

Punktacja podczas gry
Mecz rozgrywany jest do dwóch wygranych setów (przez jednego z zawodników). Set uznaje się za wygrany przez gracza który jako pierwszy zdobędzie 15 punktów z wyłączeniem przypadków gdy:
- punktacja osiąga wynik 14 do 14, w takim przypadku gracz który jako pierwszy zdobył 14 punktów decyduje czy gra toczy się do 15 punktów czy też przedłużana jest aż do 17 punktów;
- punktacja osiąga wynik 10 do 10, wtedy gracz który jako pierwszy zdobył 10 punktów decyduje czy gra zakończy się przy zdobyciu 11 punktów czy trwać  będzie do zdobycia 13 punktów (przez jednego z graczy).
Gracz zdobywa punkt tylko po własnym serwie.

Serw
Przy serwie obowiązują następujące zasady:
- osoba serwująca i gracz odbierający stoją po przekątnej w obrębie pola do gry (nie mogą oni dotykać linii wyznaczających boisko);
- serwujący nie może oderwać stóp od boiska podczas serwu;
- lotka, podczas wykonywania serwu, znajduje się poniżej tali gracza serwującego;
- rakieta serwującego musi się podczas serwu znajdować poniżej dłoni gracza;
- lotka podczas serwu (a także podczas gry) może dotknąć siatki.

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

  

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.