ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Bierki - zasady gry

Zasady gry w bierki - strona 1/1

   Bierki to klasyczna gra towarzyska "przy stole" przy której wyćwiczysz można koncentrację, silną wolę, cierpliwość oraz koordynację ruchów. Zasady tej gry są bardzo proste.

Standardowy zestaw bierek składa się z 34 długich patyczków (w zależności od producenta drewnianych lub plastikowych) o różnych kolorach i z różnymi zakończeniami (23 sztuki bierek prostych bez specjalnego zakończenia, 2 sztuki bosaków (bierka z hakiem na końcu), 3 sztuki łopat prostych, 3 sztuki łopat zaostrzonych na końcu, 3 sztuki wideł) .

Gra przeznaczona jest dla dowolnej ilości graczy, jednak w praktyce najlepiej sprawdza się jeśli grają w nią naraz maksymalnie cztery osoby.
Osoba która rozpoczyna grę (wybrana w sposób losowy) trzyma bierki w dłoni, opierając je dolnym końcem o równe podłoże (najlepiej stół). Otwierając dłoń rozsypuje bierki bezładnie na stole.

Następnie powinien zebrać ze stołu jak największa ilość bierek tak aby nie poruszyć innych leżących na stole. Tzn gracz decyduje którą bierkę chce zebrać i za pomocą dłoni oraz innych zebranych wcześniej bierek musi w taki sposób podnieść wybraną bierkę aby nie poruszyć pozostałych leżących na stole.
Jeśli któraś z leżących na stole bierek drgnie kolejka zbierania przechodzi na następnego gracza.

Po zebraniu wszystkich bierek ze stołu każdy z graczy zlicza punkty za zebrane bierki wg poniższej punktacji:
bierka prosta: 1 pkt.
bosak: 5 pkt.
łopata prosta: 10 pkt.
łopata ostra: 15 pkt.
widły: 20 pkt.

W przypadku zakupu bierek drewnianych nie mają one specjalnych zakończeń tylko różne kolory, wtedy punktację należy odpowiednio przypisać danym kolorom bierek.

Dodatkowa zasada ustanowione przez zawodowych graczy:
- ograniczenie możliwości zebrania w jednej kolejce do maksymalnie 3 bierek.

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

 

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.