ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Bilard - zasady gry

Zasady gry w bilard - strona 1/3

Bilard to bardzo znana na całym świecie gra. Jest ona rozgrywana specjalnym stole, który dodatkowo został pokryty suknem. Najprościej mówiąc gra ta polega na uderzaniu bil. Bile to inaczej mówiąc kule, które zostały wykonane z odpowiedniego materiału. Nie mogą to być dowolne kule. Muszą one spełnić oczywiście określone parametry. W kule uderza się za pomocą kija.

Możemy mieć do czynienia z wieloma rodzajami gier bilardowych. W zasadzie będą one do siebie podobne. Jednak zasady odnoszące się do poszczególnych z nich będą się między sobą różniły na przykład rozmiarem stołu czy też liczbą używanych do gry bil. Różnice będzie można zaobserwować również w związku z kolorami czyli oznaczeniami bil. Najczęściej w grze tej uczestniczą dwie osoby. Aczkolwiek dopuszczalna jest także większa ilość osób. Jednak jeśli mamy do czynienia z dwojgiem graczy, to wówczas rozgrywają oni bile na przemian. Przyjmuje się zasadę, że dany gracz ruchy wykonuje do momentu popełnienia pierwszego błędu. Najczęściej można zetknąć się z grą, która polega na wbijaniu bil do specjalnych miejsc, czyli łuz. Jeśli będziemy mieli do czynienia z odmianą biliarda jaką jest snooker, to łuzy będziemy określać mianem kieszeni. Ogólnie kieszenie są specjalnymi otworami w stole, do których należy wbić bile. Okazuje się, że istnieją także odmiany bilardu, jednym z nich jest na przykład karambol, gdzie nie ma w ogóle łuz.

Historia

Można z powodzeniem powiedzieć, że bilard jest grą z długą i bogatą historią. Powstanie tej gry datuje się mniej więcej na XV wiek. W pierwszym okresie stosowania tej gry odbywała się ona na stole, który miał wymiary 1 do 2. Stół ten ograniczony był bandami. Dopiero po jakimś czasie do gry zostały wprowadzone łuzy. Od tego momentu głównym celem tej gry stało się trafianie w nie.

Sprzęt do gry

Do gry w bilard niezbędne są tak zwane kije bilardowe. Takie kije są wykonywane z klonu. Koniecznie drzewo musi być dobrej jakości. Drewna jest odpowiednio toczone. Kij musi posiadać idealnie okrągły kształt. Musi w odpowiednim miejscu zwężać się w taki sposób, aby uzyskać z niego odpowiednie właściwości.

Możemy wyróżnić kilka części kija. Po pierwsze będzie to odbijak. Jest to po prostu gumowa lub ewentualnie plastikowa cześć, której głównym zadaniem jest tłumienie drgań. Drgania te wynikają z faktu, iż kij opiera się o podłogę. To także ochrona przed uderzeniami o ściany. Kolejna część, trochę cieńsza to butt. Jest to inaczej mówiąc rączka kija. W zasadzie jest to największy element całego kija. Rączka jest lakierowana, a ponadto można zaobserwować na niej połączenie stalowym lub drewnianym gwintem ze szczytówką. Kolejną częścią kija jest tak zwany oplot. Ta część jest wykonana z nici irlandzkiej. Może być to również gąbką lub nylon. Zakłada się ją w tym miejscu, którym będziemy w trakcie gry dotykać kija prawą ręką.

 

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

  

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.