ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Bilard - zasady gry

Zasady gry w bilard - strona 2/3

W kiju możemy wyróżnić także gwint, lub inaczej mówiąc pin. Ta część wykonana jest przeważnie z drewna. Może być również stalowa. Łączy ze sobą butt oraz szczytówkę. Szczytówka to nic innego, jak klonowy blok. Jest on zwężany mniej więcej do szerokości około 11-13 mm. Na samym jego końcu znajduje się tzw. Taper. Jest on różny w przypadku różnych gier bilardowych. Kolejną częścią kija jest ferrula. Przeważnie jest ona plastikowa lub melaninowa. Inaczej mówiąc jest to pierścień, którego zadaniem jest oddzielanie drewna szczytówki od kolejnej części, jaką jest przyklejana kapka. Ten element to końcówka. Określa się ją również mianem tip. Przeważnie jest ona wykonywana ze skóry bądź fenolu. Ostatni element to ferulokapka. Jak się nietrudno domyślić jest to połączenie kapki z ferulą. Element ten jest bardzo twardy. Jego zadaniem jest zapewnienie jak najszybszego reagowania kija na uderzenie rozbijające.

Bile to po prostu kule służące do gry. Wykonywane były z różnych materiałów. Dawniej można było spotkać kule wykonane z gliny lub bakelitu. Spotkać można było także kule wykonane z celuloidu a także krystalitu czy nawet z kości słoniowej. Popularne były także bile wykonane tworzyw sztucznych, jak również stali lub drewna. Aktualnie bile robione są z tworzyw sztucznych. Często spotkać można produkty wykonane z żywicy fenolowej. Dzieje się tak dlatego, iż takie materiały posiadają wysoką odporność na pękanie oraz nie tak łatwo pojawiają się odprysk.

Stoły do gry w bilard przeważnie mają kształt prostokąta. Stosunek boków to 1 do 2. W rogach jak również na środku dłuższych band można znaleźć łuzy. Przeważnie wielkość stołu to 7, 8, 9 oraz 12 stóp. Do gry na stole niezbędny jest trójkąt. Jak sama nazwa wskazuje jest to ramka w kształcie trójkąta. Przeważnie wykonuje się ją z plastiku. Czasami możemy spotkać drewniane ramki. Ramka ta jest nam niezbędna do tego, aby prawidłowo ustawić bile przed początkiem gry na stole.

Cel gry

Deklarowana gra w bilard to tak zwana Ósemka. Do jej rozegrania służy bila biała i 15 kolorowych bil, które mają numerki. Bile te podzielone są na bile pełne i bile z paskiem. Grę rozpoczyna ten zawodnik, który pierwszy wbije jakąś kulę. Później będzie musiał wbijać kolejne kule z tej grupy. Bile ustawia się za pośrednictwem trójkąta w górnej części stołu. Konieczne jest, aby czarna bila z numerem 8 leżała w środku trójkąta. Bile ustawia się naprzemiennie.


 

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

  

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.