ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Bilard - zasady gry

Zasady gry w bilard - strona 3/3

Ogólne zasady gry

Na wstępie gry zawsze mamy do czynienia z rozgrywką o rozbicie. Można powiedzieć, że jest to po prostu pierwsze uderzenie w meczu. Dzięki tej czynności będzie można ustalić zawodnika, który będzie mógł następnie podjąć decyzję o tym, kto pierwszy będzie mógł wykonać uderzenie rozbijające. Jak wygląda taka rozgrywka? Otóż należy ustawić dwie bile białe w polu bazy. Następnie w tym samym momencie gracze powinni uderzyć swoje kule. Kule te, po kontakcie z górna bandą stołu, będą wracać na swoje miejsca. Wygrywa ten, którego bila będzie znajdowała się najbliżej dolnej bandy.

Po wbiciu pierwszej kuli przez któregoś z zawodników każdy z nich musi się skupić nad tym, aby w jak najkrótszym czasie wbić wszystkie swoje pozostałe bile. W trakcie gry mogą pojawiać się faule. Trzeba zatem zdawać sobie sprawę z tego, że każdy faul jest równoznaczny ze zmianą zawodnika uderzającego. Nie zalicza się bili, które zostały wbite w czasie faulu. Faul pojawić się może w kilku sytuacjach. Najczęściej ma miejsce wówczas, kiedy nie doszło do dotknięcia przez białą bilę bili docelowej, lub jeśli biała bila wpadnie do łuzy. Faul będzie miał miejsce także w momencie podwójnego uderzenia, a także wówczas, kiedy bila uzyska kontakt na przykład z ciałem czy ubraniem gracza.

W trakcie gry może okazać się, że bila biała wpadnie do łuzy. Wówczas należy ją wyjąć, a następnie ustawić w centralnym punkcie na stole. Jeśli w trakcie wykonywania uderzenia więcej niż jedna bila wpadnie do łuzy (nawet jeśli nie należy ona do grupy naszych kul) nie będzie faulu. Zdarzyć się może również tak, że bila z numerem 8 opuści pole gry już po pierwszym uderzeniu otwierającym. Wówczas zawodnik otwierający ma prawo do tego, aby żądać ponownego ustawienia trójkąta. Może także wnieść o ponowne ustawienia bili z numerem 8 na stole a następnie rozpocząć grę.

Każdy z graczy musi umieścić wszystkie swoje bile w bandach. Dopiero w momencie wbicia ostatniej swojej bili może próbować umieszczenia bili z numerem 8 w łuzie. Jeśli znajdziemy się na etapie zagrywania bili z numerem 8, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w momencie popełnienia faulu lub kiedy przypadkiem wbijemy biała bilę nie jest to równoznaczne z przegraniem partii. Przegrywa się wówczas, kiedy bila z numerem 8 wpadnie do innej niż zadeklarowana łuza, lub zostanie wybita poza stół. Przegranie partii będzie miało miejsce także wówczas, gdy zostanie wbita bila z numerem 8 w momencie, kiedy nie ma się prawa do takiego zagrania.

Tak mniej więcej wyglądają ogólne zasady gry w bilard. Poszczególne jego rodzaje posiadają swoje indywidualne przepisy. Nie zapominajmy także, że bilard amatorski znany przez każdego z nas ma znacznie uproszczoną w porównaniu do tego, w którego grają eksperci.


 

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

 















 

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.