ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Brydż - zasady gry

Zasady gry w brydża - strona 1/4

   Gra współczesna, pochodząca z dawnych gier rosyjskich, indyjskich i bliskowschodnich, posiadająca wiele odmian i reguł. Poniższe zasady gry oparte są na przepisach Światowej Federacji Brydża.

Do gry potrzebna będzie pełna talia kart (52 sztuki). Często również używa się dwóch tali wykorzystywanych na zmianę do rozgrywek.

Starszeństwo kart: od asa do dwójki. Asy, króle, damy, walety i dziesiątki to honory, pozostałe to blotki.
Starszeństwo kolorów w licytacjach: piki, kiery, kara, trefle. Istnieje zmienny kolor atutowy.

Brydż przeznaczony jest dla czterech osób, dwóch par. Każda para gra wspólnie przeciwko drugiej parze. Pary dobierają się w sposób losowy. Pary grają wspólnie w ciągu całego robra (zamknięty fragment gry składający się z dwóch dogranych partii). Po zakończonym robrze pary ponownie dobierają się w sposób losowy, z założeniem że gracze który grali razem w poprzednim robrze nie mogą grać ponownie razem. W trzecim robrze grają ze sobą gracze, którzy nie tworzyli jeszcze pary. Trzy robry stanowią pełny cykl gry, nazwany turą.

Karty rozdaje się po jednej, aż do rozdania całej tali, czyli każdy z graczy otrzymuje 13 kart.
Gra w brydża składa się z dwu części: licytacji i rozgrywki.
Licytacja - ustala się kontrakt (zobowiązanie) do wzięcia określonej ilości lew z określonym kolorem atutowym lub bez koloru atutowego przez parę która zadeklarowała najwyższy kontrakt.

Lewa składa się z 4 kart (dokładanych kolejno przez każdego z graczy). Zaczyna lewę (wychodzi) gracz który ostatnio wziął poprzednią lewę. Pozostali gracze dokładają kolejno (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) po jednej karcie. Jest obowiązek dołożenia karty w kolorze wyjścia, jeśli gracz nie ma takiego koloru to dokłada dowolną kartę (nie ma obowiązku przebijania kolorem atutowym).

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

 

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.