ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Chińczyk - zasady gry

Zasady gry w Chińczyka - strona 1/2

Jest to popularna gra planszowa, przeznaczona dla dwóch, trzech lub czterech osób. To doskonała gra towarzyska, idealna na niedzielne popołudnia czy deszczowe dni. Uwielbiają ją zarówno dzieci jak i dorośli. Polega na tym, aby jak najszybciej przejść czterema pionkami przez wszystkie pola rozmieszczone dookoła planszy. Ma być to przebycie drogi z pozycji początkowej (tzw. „baza”) do pozycji końcowej (tzw. „domek”) - szybciej niż pozostali gracze. Ten zawodnik, który jako pierwszy umieści swoje pionki w „domku”, ten wygrywa.

Elementy gry

Gra składa się z planszy, 16 pionków (po 4 pionki w kolorze: żółtym, zielonym, niebieskim, czerwonym) i tradycyjnej kostki do gry.

Historia

„Chińczyk” wywodzi się od starożytnej hinduskiej gry o nazwie „Pachisi” - pachis w języku hindi oznacza „dwadzieścia pięć” - czyli najwyższy wynik możliwy do uzyskania w trakcie rzutu. W Indiach gra ta jest znana i lubiana do dziś. Na podstawie „Pachisi” opartych jest wiele gier znanych szeroko w Azji, jak również na obszarze Ameryki Północnej i Południowej, gdzie dotarły one z Korei. W VII wieku, po podboju arabskim, gra dotarła do Hiszpanii, a więc znalazła się w Europie.

„Chińczyk” o współczesnej postaci powstał dzięki Josephowi Friedrichowi Schmidtowi, który znacznie uprościł hinduską grę „Pachisi”. Miało to miejsce na początku XX wieku w Niemczech (na przełomie roku 1907 i 1908). Schmidt założył w roku 1910 firmę wydawniczą, która istnieje do dziś i znana jest z gier i puzzli – Schmidt Spiele. Wtedy to „Chińczyk” został przedstawiony światu. Od momentu pierwszego wydania gry, co odbyło się w roku 1914, sprzedanych zostało 70 milionów sztuk „Chińczyka” na całym świecie. Jego zasady od tamtej pory wciąż pozostają te same.

Rok w rok w Niemczech organizowane są mistrzostwa kraju w tej grze, a dnia 28 sierpnia 2010 roku odbyły się tam po raz pierwszy mistrzostwa świata. „Mensch ärgere Dich nicht” to niemiecka nazwa gry „Chińczyk”, co dosłownie oznacza: „Człowieku nie irytuj się”. Tytuł ten znany jest także w wielu innych krajach Europy. „Chińczyk” doczekał się też wielu wznowień, z tym tylko, że każde kolejne wznowienie gry różniło się od poprzedniego układem planszy, kolorystyką, jak również wyglądem pionków.

Reguły gry

Na początku rozgrywki zawodnicy biorący udział w grze ustalają kolejność, w jakiej będą wykonywać rzuty kostką, a także wybierają sobie kolor pionków, którymi będą grać (do wyboru: żółty, zielony, niebieski, czerwony). Następnie ustawiają cztery pionki w wybranym przez siebie kolorze na „bazie” będącej schowkiem na pionki. „Baza” ta jest kwadratem w kolorze, jaki gracz wybrał sobie na początku gry.

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

  

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.