ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Dart, Darts, Rzutki, Lotki - zasady gry

Zasady gry w darta - strona 1/2

   Bardzo stara gra, wymyślona prawdopodobnie jakieś 600 lat temu. Przez wieki była zmieniana i udoskonalana przez tysiące osób zamieszkujących różne tereny zarówno kontynentu europejskiego jak i amerykańskiego. Obecne zasady gry Dart'a jakie znamy i tutaj opisujemy najprawdopodobniej zostały opracowane w 1896 roku przez Briana Gamlina.

Ogólnie rzecz ujmując gra polega na rzucaniu lotkami do specjalnie utworzonej tarczy z wieloma polami, za każdy rzut gracz otrzymuje określoną liczbę punktów (w zależności w jakie pole na tarczy trafił). A zwycięża ta osoba która uzbiera dokładnie określoną liczbę punktów (nie mniej, ani więcej).

Tablica do Dart'a składa się z dwudziestu pól (trójkątów) odpowiednio ponumerowanych (od 1 do 20). Okręgi biegnące promieniowo od zewnętrznej części tablicy do jej środka dzielą każde pole na wartości pojedyncze, podwójne oraz potrójne.

Punktacja w rzutach:
- duże pole (trójkątne) - otrzymujemy ilość punktów zgodnie z jego numeracją (czyli od 1 do 20);
- wąska zewnętrzna część pola- otrzymujemy punkty z pola pomnożone razy dwa;
- wąska wewnętrzna cześć pola (która znajduje się w połowie odległości między zewnętrznym drutem i środkowym kołem) - otrzymujemy punkty z pola pomnożone razy trzy;
- środek tablicy i jego zewnętrzny pierścień - otrzymujemy 25 punktów;
- środek tablicy - samo centralne pole - otrzymujemy 50 punktów.

W przypadku rzutu gdy lotka odbije się od tablicy lub wbije się albo zbyt słabo i po chwili odpadnie lub rzutu poza wyznaczone pola - otrzymujemy zero punktów.

W jednym rzucie najwięcej można zdobyć trafiając w "potrójne pole" dwudziestki, w takim wypadku otrzymujemy 60 punktów.

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

 

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.