ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Eurobiznes - zasady gry

Zasady gry w eurobiznes - strona 1/4

Eurobiznes (oryginalna nazwa Eurobusiness) jest rodzinną grą planszową, która stanowi interesującą rozrywkę zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych. Produkowana jest od roku 1983 przez polską firmę Labo Market Sp. z o. o. i do dnia dzisiejszego cieszy się ogromną popularnością. Eurobiznes wzorowany jest na amerykańskiej grze Monopoly, która została wylansowana w USA przez firmę Parker Brothers Inc w połowie lat trzydziestych ubiegłego stulecia.

Elementy gry

Eurobiznes to gra przeznaczona dla 2 – 6 osób, a głównym zadaniem grających jest osiągnięcie możliwie jak największego majątku, który zdobywa się przede wszystkim poprzez dokonywanie najkorzystniejszych zakupów lub sprzedaży nieruchomości oraz poprzez zastawianie ich.

Gra składa się z planszy, pionków, domów (32), hoteli (12), dwóch kostek, dwóch zestawów po 16 kart niespodzianek (tak zwanych kart szansy), kart „Akt własności” i banknotów do gry o nominałach: 1.000 $, 500 $, 100 $, 50 $, 20 $, 10 $, 5 $. Przed rozpoczęciem gry jeden z graczy obejmuje funkcję bankiera, który będzie dysponował podczas gry pieniędzmi banku i rozporządzał nimi zgodnie z regułami gry. Nie może on jednak trzymać swoich pieniędzy razem z kapitałem banku, chyba że nie bierze on udziału w grze jako kupiec.

Na planszy znajduje się czterdzieści pól, wśród których poza nieruchomościami występują również: pole startu, pola ze znakiem zapytania (szansa), pole z darmowym parkingiem, pole z więzieniem, z nakazem pójścia do więzienia, pole z siecią wodociągów, z elektrownią atomową, a także dwa pola oznaczające karę pieniężną, czyli stratę dla gracza. Są to: parking strzeżony i podatek od wzbogacenia.

Zawodnicy mogą kupować i zabudowywać następujące miasta danych państw:
• Grecja: Saloniki, Ateny,
• Neapol: Mediolan, Neapol, Rzym,
• Hiszpania: Barcelona, Sewilla, Madryt,
• Wielka Brytania: Liverpool, Glasgow, Londyn,
• Benelux (Holandia, Belgia, Luksemburg): Rotterdam, Bruksela, Amsterdam,
• Szwecja: Malmö, Göteborg, Sztokholm,
• RFN: Frankfurt, Kolonia, Bonn,
• Austria: Innsbruck, Wiedeń.

Gracze mogą również nabywać, oprócz terenów budowlanych, linie kolejowe (północne, południowe, wschodnie, zachodnie), wodociągi i elektrownię. Przy kupnie którejkolwiek z tych nieruchomości, gracz otrzymuje „Akt własności”, gdzie określona jest cena za daną nieruchomość, a także pozostałe informacje dotyczące wartości zabudowań, opłat, itp.

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

 















 

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.