ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Eurobiznes - zasady gry

Zasady gry w eurobiznes - strona 2/4

Reguły gry

Każdy z graczy wybiera dla siebie pionek, który będzie przesuwał po planszy w kierunku wskazanym przez strzałkę, począwszy od pola „Start”. Zawodnicy rzucają na przemian dwiema sześciennymi kostkami, a suma wyrzuconych oczek decyduje o położeniu każdego gracza (pionka) na planszy. Grę rozpoczyna ten zawodnik, który wyrzucił największą liczbę oczek. Gracze dysponują na starcie kwotą 3 000 dolarów – bankier, przed rozpoczęciem gry, wypłaca tę sumę każdemu graczowi w odpowiednich nominałach:
• 1 banknot o wartości 1.000 $,
• 2 banknoty o wartości 500 $,
• 6 banknotów o wartości 100 $,
• 4 banknoty o wartości 50 $,
• 5 banknotów o wartości 20 $,
• 8 banknotów o wartości 10 $,
• 4 banknoty o wartości 5 $.

Reszta banknotów i „Akty własności” przechowywane są w banku.
Pionki poruszające się po planszy zgodnie z ilością wyrzuconych oczek stają na różnych polach gry. Zawodnik, który chce kupić daną nieruchomość, może to zrobić dopiero w momencie, gdy jego pionek znajdzie się na tej nieruchomości, i tylko wtedy, gdy jego pionek przybędzie na teren do tej pory niezakupiony. Jeśli gracz nie kupi nieruchomości na której stoi, pozostali gracze mogą ją nabyć w drodze licytacji – cena wywoławcza równa się połowie wartości podanej na „Akcie własności”, który gracz otrzymuje po zakupie nieruchomości i który kładzie odkryty przed sobą.

Zawodnik, który posiada wszystkie tereny budowlane (miasta) danego państwa, może kupić od 1 do 3 domków, bezpośrednio przed swoją kolejką rzutów. W jednej rundzie może on nabyć maksymalnie 3 domy, stawiając po jednym domku do każdego miasta posiadanego państwa. Kolejny (drugi) domek gracz może postawić, gdy posiada już po jednym domku w każdym mieście w danym państwie. Każde miasto może zostać zabudowane maksymalnie przez 4 domy. Dom trzeci i czwarty stawia się zgodnie z zasadą proporcjonalnej zabudowy.

Kiedy we wszystkich miastach danego państwa znajdują się po 4 domki, gracz będący ich właścicielem może wtedy kupić hotel. Odbywa się to w następujący sposób: gracz, oprócz tego, że musi zwrócić do banku wszystkie cztery domy znajdujące się w mieście, w którym chce postawić hotel, musi dokonać opłaty wskazanej na „Akcie własności”. Podczas jednego okrążenia zawodnik może nabyć maksymalnie 3 hotele, natomiast w każdym mieście może znajdować się tylko 1 hotel.

W przypadku kiedy pionek znajdzie się na polu ze znakiem zapytania (czerwonym bądź niebieskim) grający ciągnie kartę „szansy” z kompletu kart o odpowiednim kolorze. Następnie stosuje się do polecenia znajdującego się na wyciągniętej karcie, po czym wsuwa ją (tekstem do dołu) pod stos kart.

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

  

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.