ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Eurobiznes - zasady gry

Zasady gry w eurobiznes - strona 3/4

Przykładowe polecenia na kartach „szansy”:
• Bank wypłaca Ci procenty w wysokości 100 $;
• Mandat za szybką jazdę. Płacisz 30 $;
• Płacisz opłatę za szkołę 300 $.

Jeśli pionek gracza stanie na polu należącym do innego zawodnika, gracz musi wypłacić mu kwotę podaną na „Akcie własności” z tytułu opłaty za postój – o ile w ogóle właściciel nieruchomości się o nią upomni. Jeśli tego nie zrobi, gracz nie ma obowiązku dokonania tej płatności. Jeżeli egzekwujący opłatę jest właścicielem wszystkich miast (niezabudowanych) w danym państwie, to opłata za postój jest wtedy podwójna.

Gdy pionek gracza znajdzie się na polu „Parking strzeżony” to właściciel pionka płaci do banku 400 $. Podobnie traktowane jest pole „Podatek od wzbogacenia” – gracz wpłaca do banku 200 $. Polem, które nie przynosi ani zysku ani strat jest „Darmowy parking”.

Kiedy gracz wyrzuci taką samą ilość oczek na obu kostkach np. 5 i 5 („dublet”), to rzuca kośćmi powtórnie i wtedy przesuwa swój pionek o sumę oczek z obydwu tych rzutów. Gdy podczas drugiego rzutu grający wyrzuci powtórnie „dublet”, udaje się wtedy do pola „Wiezienie”. Będąc w wiezieniu, gracz opuszcza dwie kolejki rzutów i traci prawo do sprzedaży i kupna nieruchomości, a także do pobierania opłat od innych graczy za postój na jego posiadłościach. Ten zawodnik, który postawi pionek na polu „Wiezienie” lub przejdzie przez nie, jest traktowany jako odwiedzający – nie stosuje się wobec niego żadnych ograniczeń.
 
Za każdym razem, gdy zawodnicy przechodzą przez pole „Start” lub gdy zatrzymują się na nim, otrzymują z banku 400 $. Wyjątkiem od tego jest moment kiedy gracz udaje się do więzienia.

Gracz może sprzedać tereny miast innemu graczowi, za dowolną cenę, ale tylko w przypadku, gdy nie są one zabudowane domami czy hotelami. Gdy jednak dany teren jest zabudowany, gracz może odsprzedać budynki do banku. Za każdy dom bank zapłaci mu połowę jego wartości, a za hotel ½ wartości czterech domów + ½ dopłaty za hotel.

Grający może także uzyskać z banku pożyczkę – jest to pożyczka pod zastaw hipoteczny. Wysokość obciążenia danej hipoteki jest zawsze wskazana na odwrocie „Aktu własności”. Przed zastawieniem terenu należy sprzedać do banku stojące na nim domy lub hotele. Przy zwrocie pożyczki pożyczający wpłaca do banku także kwotę równą 10% wartości udzielonej pożyczki w ramach odsetek. Jeśli brakuje odpowiednich nominałów odsetki za pożyczkę, czyli te 10%, są zaokrąglane na niekorzyść banku.
 

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

  

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.