ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Go - zasady gry

Zasady gry w go - strona 3/4

Reguły turniejowe oraz zwyczajne:

• W przypadku równych graczy wybór kolorów kamieni następuje za pomocą zasady nigri. Jeden z zawodników bierze kilka kamieni w rękę, a drugi musi zgadnąć czy ich liczba jest parzysta, czy też nie. Jeżeli zgadł, to wybiera kolor, w przeciwnym wypadku wybór należy do przeciwnika.

• Jeżeli któryś z graczy jest słabszy, to on gra czarnymi. Jeśli różnica między nimi jest mała (1 stopień), to gra jest bez komi, a jeżeli wyższa, to zawodnik dostaje tyle kamieni handicapowych, jaka jest różnica w poziomie gry graczy. W przypadku gier turniejowych gra toczy się niezależnie od rankingów i zawodnicy nie mają handicapów.

• Gracze na swoje ruchy maja określony czas (czas główny). W momencie, gdy go przekroczą, to jest czas dodatkowy – należy wykonać określoną liczbę ruchów w danej jednostce czasu. W systemie japońskim występuje kilka okresów, jeżeli ruch zostanie w czasie tego okresu wykonany, to na kolejny ruch jest pełen okres. W przeciwnym razie traci się ten okres i zaczyna się kolejny, a po utracie ostatniego – gra kończy się przegraną przez czas. W niektórych turniejach nie liczy się czasu.

• Zgodnie ze zwyczajem przed wykonaniem pierwszego ruchu należy pozdrowić przeciwnika zwrotem onegaishimasu, albo też życzyć mu dobrze i przyjemnej gry.

• Po zakończeniu gry należy podziękować za grę przeciwnikowi. Nie należy komentować gry w trakcie jej trwania, natomiast po jej zakończeniu w dobrym geście jest zamienić parę słów na temat jej przebiegu i zakończenia. Należy unikać słów: ja, ty, a zastąpić je raczej kolorami: białe, czarne.

• Jeżeli grę oglądają widzowie, to nie mogą oni w żaden sposób przeszkadzać w grze, dotykać sprzętu, ani tez wpływać w jakikolwiek sposób na jej przebieg. 

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

  

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.