ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Go - zasady gry

Zasady gry w go - strona 4/4

Odmiany Go

Znane jest wiele odmian tej starożytnej gry. Do najpopularniejszych można zaliczyć:

• Rengo – gra odbywa się parami, lub też większymi drużynami na pojedynczej planszy. Ruchy są wykonywane przez drużyny na zmianę, a w ramach drużyny zawodnicy zamiennie wykonują ruchy w kolejności wcześniej ustalonej. Nie wolno uzgadniać, ani komentować ruchów pomiędzy zawodnikami. Każdy zawodnik analizuje grę samodzielnie. Handicap (jeżeli występuje) ustalany jest poprzez średnią arytmetyczną wszystkich zawodników po obu stronach.

• PairGo – jest to odmiana rengo, w której grają pary różnej płci. W tym wypadku obowiązuje z góry ustalona kolejność: „czarna” kobieta, „biała” kobieta, „czarny” mężczyzna, „biały” mężczyzna. Jeżeli przed grą losuje się kolory, to do losowania podchodzą kobiety.

• Go drużynowe – są rozgrywane pomiędzy trzyosobowymi drużynami na trzech różnych planszach równocześnie. Losowanie jest przeprowadzane przez kapitanów drużyn, którzy grają na pierwszej planszy. Na kolejnej planszy grają gracze średni, a kolory są odwrócone, a na trzeciej są gracze najsłabsi w drużynie (kolory jak na pierwszej planszy). Zwycięża drużyna, która wygra więcej rozgrywek.

• Go jednokolorowe – jest to odmiana gry, w której obaj zawodnicy grają białymi kamieniami. Gracze musza pamiętać które kamienie są ich własnością. Zwykle takie gry rozgrywa się w celach ćwiczeniowych oraz dla rozrywki.

• Go ślepe – jest to odmiana gry, w której zawodnicy nie widzą ruchów przeciwnika. Całą sytuację widzi jedynie sędzia, który dysponując trzecią planszą, przenosi na nią zagrania zawodników. Sędzia informuje graczy o niedozwolonych ruchach, o atari i zbiciu kamieni.

• Go na torusie – to odmiana Go, w której w obydwu kierunkach plansza jest zwinięta w taki sposób, aby dolny brzeg sąsiadował z górnym, a prawy z lewym. Ta odmiana jest rozgrywana w celach wyłącznie rozrywkowych.

• AtariGo lub PonnukiGo – jest to odmiana gry przeznaczona dla najmłodszych. Gra odbywa się na planszy 9x9, a jej celem jest zbijanie kamieni przeciwnika w określonej z góry ilości. Reguły gry są tutaj uproszczone do minimum, ponieważ stosowanie większości z nich nie miałoby tutaj sensu.
 

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

  

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.