ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Halówka / Futsal / Piłka halowa - zasady gry

Zasady gry w halówkę - strona 2/3

• Strefy zmian (mające co najmniej 5 m) są wyznaczone z każdej strony boiska za pomocą linii prostopadłej do linii bocznej, która ma 80 cm długości (40 cm od strony zewnętrznej i 40 cm od strony wewnętrznej) i 8 cm szerokości.

• Bramki muszą być umieszczone na środku linii bramkowych, mogą być przenośne, ale koniecznie muszą być one zamocowane do podłoża podczas gry, a ich wymiary to 2 m wysokości i 3 m szerokości.

• Nawierzchnia do gry musi być powierzchnią gładką, płaską oraz nieścieralną. Zalecane jest stosowanie drewna lub tworzyw sztucznych, które mają podobne właściwości. Nie należy stosować nawierzchni betonowych i tym podobnych.

• Piłka powinna mieć kształt kuli, wykonana musi być ze skóry lub też innego podobnego materiału. Musi mieć ona obwód nie mniejszy niż 62 cm, ale nie większy niż 64 cm. Jej waga powinna być nie mniejsza niż 400 gramów, ale i nie większa niż 440 gramów. Ciśnienie w piłce powinno wynosić między 0,4 a 0,6 atmosfery (czyli 400 – 600 g/cm2).

Przepisy dotyczące zawodników i sędziów:

• Zawodnicy: w meczu udział biorą dwie drużyny, z których każda wystawia do gry maksimum 5 zawodników (z których jeden to bramkarz). Na ławce rezerwowych może znajdować się maksymalnie 7 zawodników. Liczba zmian dokonywanych podczas meczu nie jest ograniczona przepisami. Bramkarz może się także wymieniać miejscami z zawodnikami z pola.

• Zawodnikowi nie wolno podczas meczu używać lub nosić przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla niego, lub też innych zawodników (w szczególności biżuterii).

• Zawodnicy powinni być ubrani w jednolite stroje: koszulki, spodenki, skarpety, ochraniacze, obuwie (koniecznie z podeszwą z gumy), oraz numery na koszulkach i spodenkach. Ochraniacze muszą być przymocowane do nogi i zakryte skarpetą. Bramkarze mogą nosić długie spodnie, a ich ubiór musi różnić się kolorystycznie od ubioru pozostałych zawodników i sędziów.

• Sędziowie: w meczu uczestniczą dwaj sędziowie (główny oraz drugi sędzia). Sędziowie mają prawo upominania zawodników oraz do ich wykluczenia. Sędziowie ustawieni są na dwóch stronach boiska. Maja oni prawo do używania gwizdka w celu przerwania gry. Dodatkowo drugi sędzia odpowiedzialny jest za przerywanie gry w momencie naruszenia jej przepisów oraz ma za zadanie zapewnić prawidłowe przeprowadzanie zmian przez zawodników. Dodatkowo w oficjalnych zawodach jest jeszcze dwóch sędziów. Jest to mianowicie trzeci sędzia oraz sędzia czasowy. Sędzia czasowy odpowiada za czynności takie jak włączanie i zatrzymywanie zegara, kontrolę przerw w grze, kontrolę kar 2-minutowych, notowanie liczby fauli, itp. Trzeci sędzia odpowiedzialny jest za notowanie nazwisk oraz numerów strzelców bramek, protokółowania kar dla zawodników, wypełniania sprawozdania meczowego.
 

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

  

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.