ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Kanasta - zasady gry

Zasady gry w kanastę - strona 1/4

   Najciekawszą formą kanasty jest gra w cztery osoby, gracze siedzący naprzeciw siebie są razem w drużynie i grają przeciwko dwóm pozostałym. Pierwszy rozdający jest wybierany w sposób losowy, kolejny zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

   Każdy z graczy otrzymuje 11 kart, z pozostałych jedna karta zostaje odkryta i położona na stole. Pozostałe karty leżą zakryte. Celem gry jest zgromadzenie jak największej ilości punktów poprzez zdobywanie kart i wyłożenie wszystkich na stół w odpowiednich układach. Układem nazywamy komplet, co najmniej trzech kart o tej samej wysokości (np. trzy króle, trzy dziewiątki). Jokery mogą zastępować dowolną kartę brakującą. Dwójki sa także jokerami, w grze nazywanymi jokerami fałszywymi. W układzie nie może być więcej jokerów niż kart zasadniczych układu, największa, więc ilość jokerów to połowa kart z układu. Raz wyłożone karty (układy) na stół nie wracają ponownie do gry. Obydwaj partnerzy łączą swoje układy.

   Na początku gry, gdy Nikt jeszcze nie wyłożył żadnych kart, gra jest zamknięta. Aby ja otworzyć trzeba spełnić specjalny warunek otwarcia: pierwsze wyłożone układy na raz musza mieć, co najmniej 80 punktów. Aby grę otworzyć wolno wyłożyć dowolna ilość układów, których wartości sumujemy.

   Po otwarciu gry nie ma już ograniczeń i każdy może dokładać na stół nowe układy lub pojedyncze karty do układów już wyłożonych (kartę czwarta, piątą i dalsze). Nie wolno dokładać kart do układów wyłożonych przez drużynę przeciwną.

   Wyłożony układ składający się z siedmiu kart nazywa się kanastą i jest konieczny do zakończenia rozgrywki (jest również osobno premiowany). Kanasta składająca się tylko z właściwych kart, bez jokerów, nazywana jest kanasta prawdziwą, natomiast kanasta z jednym, dwoma lub trzema jokerami jest kanasta fałszywą. Wyłożona kanastę formuje się w osobny stosik. Do kanasty można (ale nie trzeba) dokładać karty o tej samej wartości.

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

 

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.