ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Kanasta - zasady gry

Zasady gry w kanastę - strona 2/4

   Rozgrywkę rozpoczyna gracz po lewej ręce rozdającego, może on wziąć odkryta kartę ze stołu i zrzucić inną kartę z kart trzymanych w ręce, tworząc tym samym nowy stos odkryty. Może on również zamiast odkrytej karty ze stołu zabrać jedną z tali zakrytej i zrzucić kartę z ręki na stos odkryty.

   Dopóki gra jest zamknięta (nikt jeszcze nie wyłożył układu), aby wziąć kartę ze stosu odkrytego należy posiadać i okazać pozostałym graczom, dwie karty o tej samej wysokości, a powstały układ trzech kart należy natychmiast wyłożyć na stół. Jeśli na stosie odkrytym jest więcej niż jedna karta, biorący kartę z wierzchu musi zabrać także wszystkie inne karty ze stosu. Po wzięciu stosu wierzchnią kartę wykładamy w układzie na stół a pozostałe zatrzymujemy w ręce.

   Gdy gra jest już otwarta, z wierzchu można brać odkryte karty posiadając jedną kartę o tej samej wysokości i jednego jokera (prawdziwego lub fałszywego). Wtedy wykładamy od razu układ z zabrane kartą i jokerem, którym się posłużyliśmy. Dodatkowo przy otwartej już grze, wierzchnią odkrytą kartę można zabrać w sytuacji, gdy można ją dołożyć do jednego z wyłożonych już układów, przy takim kupnie stosu istnieje obowiązek natychmiastowego dołożenia karty, na którą stos zabrano.

   Po wyłożeniu karty z ręki przez gracza, następny ruch wykonuje osoba zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kart lezących na stosie nie wolno podglądać w trakcie gry.

   Gra trwa do momentu, gdy jeden z graczy pozbędzie się wszystkich kart, wykładając ją na stos lub dokładając do jednego z wyłożonych układów.

   Grę wolno zakończyć (nie ma obowiązku), gdy jedna z drużyn ma wyłożoną kanastę, może ona zostać wyłożona w całości lub części (ukończona w oparciu o jeden z uprzednio wyłożonych układów). Gracz, który może w swojej kolejności ukończyć grę, ma prawo zapytać partnera: czy kończyć. Odpowiedź może brzmieć tylko tak lub nie, a pytający musi postąpić zgodnie z odpowiedzią.

   W każdym momencie gry, przed jej zakończeniem, każdy z graczy ma obowiązek posiadania w ręku, co najmniej jednej karty.

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

 

 

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone. Gry towarzyskie.