ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Makao - zasady gry

Zasady gry w makao - strona 1/2

Makao jest gra współczesna nazywana również piekiełkiem. Do gry niezbędna jest pełna talia kart (czyli 52 karty). Starszeństwo kart jest ustalone od asa do dwójki, kolor atutowy jest zmienny.

Pierwsze rozdanie kart przeprowadza osoba wybrana w sposób losowy, w kolejnych rozgrywkach gracze rozdają karty kolejno. Grę rozpoczyna zawsze osoba siedząca po prawej stronie od rozdającego. Każde rozdanie składa się dwu etapów: zapowiedzi i rozgrywki.

W pierwszym etapie: zapowiedzi, gracze deklarują ilość lew, którą zobowiązują się wziąć w danym rozdaniu. Zobowiązanie nie wzięcia żadnej lewy (zero) jest uznawane również za zapowiedź.

Gra toczy się w kolejnych rozgrywkach. w pierwszej każdy z graczy otrzymuje jedną kartę, kolejna karta zostaje odkryta ("wyświęcona") i wyznacza kolor atutowy w danej rozgrywce. Ani ta karta, ani reszta kart w zakrytym talonie nie bierze udziału w rozgrywce.  pierwszej rozgrywce mogą więc istnieć tylko dwie zapowiedzi: zero lub jedna lewa.

W drugiej rozgrywce każdy z grających otrzymuje po dwie karty i kolejna karta z talonu wyznacza kolor atutowy.

W trzeciej rozgrywce, każda osoba otrzymuje trzy karty; i tak dalej w każdej kolejnej gracze o jedna kartę więcej. Cykl rozgrywek dobiega końca, gdy nie wystarcza już kart do podziału pomiędzy grających. Przykładowo, gdy grają cztery osoby, w ostatniej rozgrywce każdy z nich otrzymuje po 13 kart, a przy sześciu osobach - po 8 kart.

Ostatnia rozgrywka cyklu rozgrywana jest zawsze jako bezatutowa (nie wyświęca się karty z talonu).

 

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

 

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone. Gry towarzyskie.