ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Monopoly - zasady gry

Zasady gry w monopoly - strona 1/3

Monopoly jest to gra planszowa, która polega na pomnażaniu kapitału poprzez handlowanie nieruchomościami i pobieranie czynszu od pozostałych graczy. Gracze poruszając się po planszy kupują nieruchomości, dworce, ulice oraz inne obiekty. W grze występuje także bank, który jest kredytodawcą, podatkobiorcą oraz wypłacającym zawodnikom pensję za przekroczenie pola „Startu”. Gracze poprzez odpowiednią działalność finansową starają się doprowadzić swoich rywali do bankructwa. W przypadku powodzenia przejmują oni nieruchomości bankrutującego rywala. Bankrutująca osoba odpada z dalszej rozgrywki, a ostatni gracz, któremu uda się utrzymać na planszy, zostaje monopolistą i tym samym wygrywa grę. Do dzisiaj ukazało się bardzo wiele wersji monopoly, w których można już nawet stosować specjalne karty kredytowe. Gra posiada także wiele klonów takich jak np. popularne w Polsce Fortuna, czy też Eurobiznes.

Historia gry

Gra monopoly została zaprojektowana w roku 1933, natomiast pierwsze wydanie datuje się na rok 1935. Korzeni tej gry należy jednak doszukiwać się już na początku XX wieku, wtedy to Elizabeth Magie opracowała grę Landlord’s Game. Gra ta miała jednak głównie na celu pokazać do czego może doprowadzić monopol na rynku nieruchomości, a nie służyć do celów rozrywkowych (dlatego też nie odniosła ona sukcesu). Z tego powodu Charles Darrow postanowił ją udoskonalić i wydać pod własną nazwą Monopoly. W ciągu kilku miesięcy od wydania gra stała się absolutnym hitem, a ludzie w sklepach masowo wykupywali wszystkie egzemplarze. Do dziś gra Monopoly sprzedała się na całym świecie w ilości 250 mln sztuk.

Zasady gry

Informacje ogólne: gra polega głównie na handlu oraz spekulacjami dotyczącymi nieruchomości. Każdy gracz porusza się po planszy zgodnie z ruchem wskazówek zegara oraz wykupuje dostępne obiekty. Jeżeli gracz stanie na pole, którego właścicielem jest inny gracz, to musi zapłacić czynsz. Wysokość tego czynszu zależna jest od rodzaju nieruchomości, czy właściciel posiada na tym polu jakieś domy, czy też hotel. Każdy gracz wybiera sobie pionek i ustawia go na polu „Start”. Gracz, który jest właścicielem nieruchomości sam musi pilnować, aby inni gracze zapłacili mu czynsz. Tylko bank może udzielać pożyczek pod zastaw nieruchomości. Żaden zawodnik nie może udzielać drugiemu pożyczki. Zwycięża zawodnik, który doprowadzi do bankructwa pozostałych graczy.

Przygotowanie gry: bankier ma ułożone domy, hotele, karty własności oraz pieniądze w odpowiednich przegródkach pudełka. Oddziela karty „Szansy” i „Kasa Społeczna”, następnie je tasuje i kładzie tekstem do dołu na odpowiednich polach umieszczonych na środku planszy. Bankier wypłaca każdemu zawodnikowi po 1500 zł w nominałach: 2x500 zł, 4x100 zł, 1x50 zł, 1x20zł, 2x10zł, 1x5zł, 5x1zł. Bank zarządza kartami własności aż do momentu, kiedy zostaną one wykupione przez graczy. Wypłaca on także graczom pensje, premie, pobiera podatki, udziela pożyczek pod zastaw, zbiera odsetki od pożyczek hipotecznych oraz wszystkie opłaty z tytułu kar. Bankier pełni także funkcję licytatora w momencie przeprowadzania między graczami licytacji. Nie ma możliwości, aby bank zbankrutował (jeżeli bank nie posiada więcej pieniędzy, to wypisuje rewersy na zwykłych kartkach papieru). Bankier pilnuje także, żeby żaden z graczy nie przekroczył czasu na swój ruch, który wynosi 50 sekund (w przypadku przekroczenia czasu gracz traci kolejkę).

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

  

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.