ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Monopoly - zasady gry

Zasady gry w monopoly - strona 3/3

Premie: każdy gracz, który przechodzi linie startu, otrzymuje od banku premię w wysokości 200 zł.

Kredyt: bank udziela pożyczek pod zastaw nieruchomości. Pożyczka wynosi połowę wartości danego obiektu. Gracz nie ma możliwości pobierać czynszu od innych zawodników do momentu wykupienia od banku karty. W razie problemów finansowych bank odkupuje także od gracza domy i hotele, ale za połowę ich wartości.

Zakończenie gry: zwycięzcą zostaje gracz, który doprowadzi do bankructwa pozostałych konkurentów. Jeżeli nikt nie zbankrutuje, to zwycięzcę można ustalić poprzez podliczenie wszystkich nieruchomości, posiadanej gotówki, wartości domów, hoteli, a także zastawionych nieruchomości, ale po połowie ceny. Osoba, która posiada najwyższy kapitał zostaje zwycięzcą.

Jak wygrać w Monopoly?

Oto kilka zasad, które zwiększą szansę na wygranie Monopoly.

Więzienie – należy pamiętać, że nie zawsze warto wychodzić jak najwcześniej z więzienia. Jeżeli przeciwnicy mają dużo zabudowanych ulic, a Ty boisz się stanąć na ich polach, to staraj się pozostać jak najdłużej w więzieniu (jeżeli masz kartę wyjścia z więzienia, to z niej nie korzystaj). Z kolei w przypadku kiedy gra dopiero się zaczęła, to warto jak najszybciej opuścić więzienie, gdyż na planszy znajduje się jeszcze dużo niewykupionych nieruchomości. Kiedy przeciwnik proponuje Ci odsprzedaż karty wyjścia z więzienia, nie kupuj jej za cenę wyższą niż wynosi wysokość kaucji.

Negocjacje – negocjacje są jednym z najważniejszych elementów gry. Należy starać się uzyskać jak najwięcej handlując z pozostałym graczami. Staraj się, aby żaden z graczy nie skompletował ulic jednego koloru przed Tobą. Najlepszym sposobem jest sprzedaż rywalowi brakującej nieruchomości za wszystkie pieniądze, które on posiada. Dzięki temu Ty będziesz miał gotówkę na zakup nowych ulic, czy też domków, a Twój rywal z powodu braku gotówki będzie przez pewien czas uziemiony. W momencie jak stanie na polu podatków, bądź też na polu innego gracza, będzie on zmuszony do zastawienia swoich nieruchomości w celu uregulowania swoich zobowiązań.

Skompletuj jak najszybciej całą dzielnicę – czynsz za jedną nieruchomość nie zrobi z Ciebie bogacza. Ale kiedy będziesz miał już całą dzielnicę, to zaczniesz dobrze zarabiać. Za posiadłość z hotelem można zarobić nawet tysiące złotych. Warto także posiadać dworce, ponieważ zawodnicy często stają na te pola. Pola użyteczności publicznej też są dobre, ale na nich dużej sumy się nie zarobi.

Nie zawsze drożej znaczy lepiej – pamiętaj, że lepiej skompletować tańszą dzielnicę, niż droższą, ponieważ postawienie domów (czy też hoteli) jest tam dużo tańsze. Droższe lokalizacje możesz kupić sobie później, lub też dostać od zawodnika, który zbankrutuje.

Unikaj braku gotówki – w tej grze nigdy nie wiadomo na jakim polu staniesz. Musisz brać pod uwagę, że w najbliższym ruchu możesz stanąć na polu podatkowym, bądź też na polu innego gracza. Warto na takie wypadki mieć zapas gotówki (przynajmniej 200-300 złotych), aby nie być zmuszonym na branie pożyczki od banku pod zastaw nieruchomości.

Ważna pomarańczowa dzielnica – postaraj się wykupić pomarańczową dzielnicę, ponieważ badania statystyczne mówią, że najczęściej zawodnicy stają na te pola. Jest to spowodowane tym, że łatwo stanąć na nie wychodząc z więzienia. Domki w tej dzielnicy są dość tanie (100 zł/domek), a czynsze stosunkowo wysokie.

Te informacje nie dają Ci 100% pewności, że wygrasz, ale na pewno są bardzo przydatne. Jednak najlepsza metoda na zwycięstwo, to dobrze zapoznać się z tą grą. A do tego trzeba grać, grać i jeszcze raz grać!

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

 















 

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.