ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Remik - zasady gry

Zasady gry w remika - strona 1/4

Remik jest gra karciana przeznaczona dla dwóch lub więcej graczy, jest jedną z najpopularniejszych gier karcianych w Stanach zjednoczonych znana tam pod różnymi nazwami, np. pif-paf, szanghaj, rummy, kaluki, zioncheck czy panguingue. Zasady które tutaj będziemy omawiali zostały opracowane w 1909 roku przez Elwooda T.Bakera.

Do gry potrzebna jest pełna talia kart (52). Starszeństwo jest ustalone od króla do asa, gdzie właśnie as jest najniższą kartą. W grze nie występuje kolor atutowy.

Pierwszy rozdający wyznaczony jest w sposób losowy, natomiast kolejne rozdanie kart wychodzi od tego gracza który wygrał poprzednia rozgrywkę.
Rozdający daje każdemu z graczy (również sobie) po 10 kart. Po rozdaniu jedną kartę odsłania i jest ona zarazem pierwszym wyjściem w rozgrywce (zagranie rozdającego). Jeśli kolejna osoba nie weźmie wyłożonej karty ma prawo wziąć ją następna osoba  lub rozdający (jeśli grają tylko dwie osoby) wykładając inna kartę z ręki.
Po kolejnym wyjściu gracz może zabrać kartę odkrytą lub z zamkniętego talonu, zrzucając przy tym jedną kartę z ręki która stanowi kolejne wyjście. Podczas gry każdy z graczy kończy swój ruch z 10 kartami w reku.

Celem gry każdego gracza jest takie zestawienie kart w ręku aby otrzymać odpowiednie układy i zameldować remika lub zapukać i osiągnąć maksymalną ilość punktów w zapisie.

W grze istnieją dwa rodzaje układów: kompletny i sekwensy.
Kompletem nazywamy trzy lub cztery karty tej samej figury (wysokości), np. trzy asy lub cztery damy, sekwensem zaś są trzy lub więcej  kolejnych kart w tym samym kolorze, może to być np. dziewiątka, dziesiątka i walet pik, ale także :as, dwójka, trójka serce. Nie można tworzyć sekwensu z as, króla i damy, ani z dwójki, asa i króla.

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

 
 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.