ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Rummikub - zasady gry

Zasady gry w rummikub - strona 1/3

   Na zawartość gry składają się 104 kostki (klocki) w czterech kolorach, ponumerowane od 1 do 13, dwie kostki z jokerami oraz cztery tablice z miejscem na kostki.

   Celem każdego z grających jest jak najszybsze wyłożenie wszystkich kostek ze swojej tablicy na stół. Wygrywa ten, kto pierwszy tego dokona.

   Przygotowanie do rozgrywki polega na przyznaniu każdemu z graczy jego tablicy oraz losowo wybranych 14 kostek, pozostałe kostki ustawia się w taki sposób, aby nikt nie mógł zobaczyć ich wartości. Gracza, który pierwszy wykonuje ruch wybiera się w sposób losowy, kolejna jest osoba, która siedzi po jego prawej stronie.

   Gra polega na wykładaniu na stół kostek w seriach lub grupach. Serią nazywamy, co najmniej trzy kostki o kolejnych numerach w tym samym kolorze (np. trzy kostki niebieskie o numerach 3, 4, 5). Grupa zaś nazywamy trzy lub cztery kostki z takim samym numerem, ale w różnych kolorach (np. cztery kostki o wartości 8, ale każda w innym kolorze). W grupie każda kość musi mieć inny kolor, inaczej mówiąc kolory w grupie nie mogą się powtarzać.

   Aby rozpocząć wykładanie kostek każdy z graczy musi zrobić tzw. „otwarcie” – to znaczy wyłożyć na raz układy i/lub grupy o wartości, co najmniej 30 punktów (wartością układu bądź grupy jest suma wartości nominalnych wydrukowanych na kostkach). W przypadku nie posiadania przez gracza wystarczającej ilości układów, musi on pobrać jedną kostkę z pośród nie rozdanych na początku gry (zakrytych, nazywanych dalej bankiem).

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

 

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.