ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Scrabble - zasady gry

Zasady gry w scrabble - strona 1/3

Scrabble to gra słowna, w którą może grać od 2 do 4 graczy. Polega na układaniu słów na planszy przy użyciu 7 płytek z literami (o różnej wartości punktowej), którymi dysponuje każdy gracz. Układane słowa, które muszą być ze sobą powiązane, przypominają budowanie krzyżówki. Celem graczy jest uzyskanie możliwie największego wyniku, dlatego każdy gracz stara się zdobyć jak największą liczbę punktów. W tym celu należy wykorzystywać wartości liter, a także premiowane pola znajdujące się na planszy. Im większe umiejętności graczy, tym więcej punktów mogą oni zdobyć. Najlepsi uzyskują nawet 800 punktów i więcej.

Historia gry

Wynalazcą gry był amerykański architekt Alfred Butts, który na początku lat 30-tych XX wieku, zmagając się z bezrobociem, zdecydował że wymyśli nową grę planszową. Na początku gra ta nosiła nazwę „Lexiko”, potem Butts zmienił ją na „Criss Cross Words”. Niestety poszukiwania producentów, którzy chcieliby nabyć patent tej gry nie powiodły się, gdyż producenci nie byli tym zainteresowani, mało tego - uważali grę za nudną. Butts w końcu sprzedał prawa pewnemu wielbicielowi gier, emerytowanemu urzędnikowi, Jamesowi Brunotowi. Ten wprowadził kilka zmian do pomysłu Buttsa i nazwał grę „Scrabble”, co oznacza szukać gorączkowo, po omacku. Początkowo Brunot produkował grę własnoręcznie, później jednak, w roku 1948, prawa do gry nabyła firma Selchow & Righter, która zaczęła produkować Scrabble na skalę masową. Obecnie prawa autorskie do nazwy Scrabble są w posiadaniu firmy Mattel, a także firmy Hasbro (USA, Kanada). Jest to jedna z najbardziej popularnych gier słownych na świecie.

Elementy gry

W pudełku z grą znajdują się:
• plansza,
• płytki z literami (100 sztuk),
• stojaki na litery (4),
• woreczek bawełniany na litery.

Planszę rozkładamy na środku miejsca przeznaczonego do gry. Następnie każdy z graczy ustawia swój stojak na literki na wprost siebie. W woreczku znajdują się wszystkie płytki z literami alfabetu (98), a także dwie płytki zwane „blankami” (czyste, bez żadnej literki). Na każdej płytce oprócz „blanków”, w prawym dolnym rogu, widnieje określona liczba punktów odpowiadająca każdej literze. „Blank” może zastąpić dowolną literę, jednak nie ma on żadnej wartości punktowej. Gracz, który wykorzysta w swoim słowie „blanka”, układając go na planszy musi powiedzieć jaka literka się za nim kryje. Ustalenie to będzie ważne do końca gry.

Gracze losują z woreczka po jednej literze – ten, kto wyciągnął literkę najbliższą pierwszej literze alfabetu, rozpoczyna grę. Płytki z literami wędrują z powrotem do woreczka. Następnie gracze losują po siedem płytek i ustawiają je na swoich stojaczkach w sposób niewidoczny dla innych. Gra odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Należy wziąć długopis i kartkę papieru, aby jedna osoba zapisywała punkty graczy po zakończeniu każdego ruchu.

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

  

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.