ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Tysiąc - zasady gry

Zasady gry w tysiąca - strona 3/3

Podliczanie punktacji oraz zapisywanie uzyskanych wyników – po rozegraniu całej partii następuje podliczanie wyników. Każdy zawodnik liczy swoje punkty zaczynając od zameldowanych meldunków i doliczając do tego ilość punktów zdobytych z kart, które ugrał ze stołu. Gracz, który był grającym sprawdza, czy ugrał to, co deklarował na początku partii. Jeżeli tak, to dopisuje mu się tą ilość. Jeżeli nie, to deklarowana ilość punktów jest mu odejmowana. Pozostali gracze dopisują sobie do wyniku ilość punktów, jakie zdobyli w danej partii. Ilość punktów należy zaokrąglić do 10 (poniżej 5 w dół, a powyżej w górę). Maksymalna realna ilość punktów, jakie może zdobyć gracz w jednym rozdaniu to 300 pkt (w grze 3 i 4 osobowej) lub 360 pkt (w grze 2 osobowej).

Zakończenie gry – gra jest zakończona w przypadku, gdy jeden z zawodników przekroczy liczbę 1000 punktów. Jeżeli w tym samym rozdaniu więcej graczy osiągnie wynik 1000 punktów, to wygrywa ten, który był w ostatniej partii grającym. Jeżeli żaden z nich nie był grającym, to wygrywa osoba, która osiągnęła lepszy wynik.


Dodatkowe zasady

Aby uatrakcyjnić grę można ustalić dodatkowe zasady gry. Do najpopularniejszych dodatkowych zasad można zaliczyć:

Bomba – jest to przywilej, który umożliwia graczowi wygrywającemu licytację, na wycofanie się z rozdania, bez konieczności odpisywania punktów. Kosztem takiej bomby jest oddanie tych punktów na rzecz pozostałych graczy. Najczęściej w grze stosowane jest prawo do jednej bomby, aczkolwiek ta zasada jest mocno kontrowersyjna.

900 lub 800 – jeżeli któryś z graczy przekroczył 800 lub 900 punktów, to: nie dopisuje się mu punktów jeżeli nie był w konkretnym rozdaniu grającym, ustalić można karę 100 pkt, jeżeli nie zebrał ani jednej lewy w rozdaniu, aby mógł zdobyć punkty, musi być grającym, w przeciwnym razie nie zdobywa żadnych punktów. Jeżeli graczowi zostaną odjęte punkty i spadnie poniżej poziomu 800 lub 900 pkt, to te zasady przestają obwiązywać.

Ponowne rozdanie - w przypadku, gdy gracz po rozdaniu nie ma w swoich kartach 10 oczek (lub 18 w innej wersji), lub też posiada cztery 9, to można poprosić o ponowne rozdanie kart. Jeżeli gracz przystąpi do licytacji, to te warunki już nie obowiązują. Zasada ta nie obowiązuje także w momencie posiadania meldunku na ręce.

• Jeżeli w grze uczestniczy mniej niż 4 graczy, można się umówić, że nie pokazuje się musika przy graniu za 100.

• Jeżeli ktoś licytuje więcej niż 130, to można się domagać od niego pokazania meldunku, a gracz ten ma obowiązek go pokazać (jeżeli tego nie zrobi, to nie może dalej licytować).

 

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

  

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.