ZasadyGry.pl

 
 
 Menu:

alfabetyczny
 spis gier

 Podział wg
 rodzaju:

gry karciane

gry planszowe

gry sportowe

gry hazardowe

gry na kartce
       i inne


dodaj stronę do
 ulubionych

informacje o
 serwisie

 

     

Warcaby - zasady gry

Zasady gry w warcaby - strona 1/2

Gra w warcaby przeznaczona jest dla dwóch osób. Jest znana w całej Europie, a także w wielu krajach innych kontynentów, jednak w różnych krajach obowiązują różne zasady gry. Warcaby posiadają wiele odmian, ale za dyscyplinę sportową uznawane są tylko warcaby stupolowe (plansza ma 100 pól), nazywane również międzynarodowymi. Warcaby kanadyjskie z kolei, to gra na planszy o 144 polach. W niektórych wersjach warcabów pionek może zbijać tylko do przodu, natomiast w innych może to robić do przodu i do tyłu. Różnice dotyczą również długości ruchu damki (może ona poruszać się tylko o jedno pole lub o dowolną ilość pól), a także zasad promocji pionka.

Najczęściej jednak, w większości krajów, gra w warcaby rozgrywana jest na planszy posiadającej 64 pola, która często też zastępowana jest szachownicą. Ta odmiana gry nazywana jest warcabami brazylijskimi, klasycznymi, bądź też standardowymi. Warcaby produkowane są często w zestawach razem z innymi popularnymi grami, takimi jak: Chińczyk, Halma, Szachy, Młynek czy Backgammon.

Elementy gry

Aby zagrać w warcaby klasyczne potrzebne są:
• plansza o rozmiarze 8 x 8 pól (64) lub szachownica,
• 24 pionki (nazywane przez warcabistów kamieniami).

Warcaby rozgrywane są na czarnych polach planszy. Ewentualnie, gdy plansza jest kolorowa na przykład żółto-niebieska a nie czarno-biała, to gra toczy się na tym kolorze, który jest ciemniejszy – w tym przypadku na polach niebieskich.

Początek gry

Na początku rozgrywki uczestnicy gry wybierają kolor pionków (kamieni), którymi będą grać – może to się odbyć np. w drodze losowania bądź po prostu umówienia się stron co do koloru. Planszę należy umieścić między graczy w ten sposób, aby grający pionkami czarnymi miał w lewym dolnym rogu ciemne pole. Każdy gracz rozpoczyna grę z dwunastoma pionkami w wybranym kolorze. Grający ustawiają je na czarnych (ciemniejszych) polach planszy w pierwszych trzech rzędach od swojej strony tak, żeby środkowe dwa rzędy planszy były puste.

Celem gry jest pozbycie się (zbicie) wszystkich pionków należących do przeciwnika (w tym także damek) albo zablokowanie rywala tak, by nie mógł on wykonać żadnego ruchu. Drugi wariant daje z pewnością więcej satysfakcji, a szczególnie w przypadku, kiedy graczowi uda się zablokować przeciwnikowi damkę. Charakterystycznym elementem dla gry w warcaby jest właśnie dążenie pionka do przemiany w damkę. W przeciwieństwie do szachów, gdzie gra często kończy się bez promocji choćby nawet jednego pionka, to w warcabach jest to praktycznie niemożliwe. Dlatego więc wiele kombinacji na planszy ma za cel doprowadzić pionek na pole przemiany w damkę.

Pierwszy ruch należy do zawodnika posiadającego pionki białe, po czym następne ruchy gracze wykonują na przemian.

<<< poprzednia strona kolejna >>>
~

  

 

(c) 2007 ZasadyGry.pl - Wszelkie prawa, włącznie z autorskimi zastrzeżone.

W serwisie zostały zawarte zasady, przepisy, reguły najpopularniejszych gier karcianych, planszowych, sportowych, hazardowych, rozgrywanych na kartce i innych.